Syndrom spánkové apnoe

13.5.2012 | MUDr. Robert Náplava, Ph.D.

Syndrom spánkové apnoe

Stěžuje si Váš partner, že chrápete? Trpíte únavou přes den, za volantem usínáte, máte bolesti hlavy ? Máte nadváhu a vysoký krevní tlak ?

Možná trpíte syndromem spánkové apnoe. Jedná se o poměrně častou poruchu spánku, při které dochází k přechodným zástavám dechu, které vedou k intervalovému snížení okysličení celého organismu. Tyto dlouhodobé změny mají pak špatný vliv na oběhový systém, vedou ke zvýšení krevního tlaku, srdečním arytmiím, nadváze a dalším zdravotním komplikacím. Pokud tito pacienti nejsou zavčas odhaleni a léčeni, jsou častěji ohroženi akutním infarktem myokardu, cévní mozkovou příhodou a mají také vyšší výskyt cukrovky.

Výskyt tohoto onemocnění v populaci je až 10%. Hlavní příčinou ( až 90% ) je porucha na úrovni horních dýchacích cest, v oblasti nosohltanu. Ve spánku, kdy dojde k poklesu svalového napětí, dochází k zužování průsvitu nosohltanu. Významnou roli zde může hrát omezená průchodnost dutiny nosu, zvětšené mandle, velikost měkkého patra, jazyka a jeho uložení. Tyto faktory jsou částečně ovlivněny geneticky. Významným rizikovým faktorem je obezita, která je dále potencována přítomností tohoto onemocnění. Rizikovou skupinou jsou zvláště obézní muži po čtyřicítce.

Mezi typické příznaky tohoto onemocnění patří hlasité chrápání, krátkodobé zástavy dechu ve spánku, denní únava, nadměrná spavost, obezita, nervozita, poruchy nálady, vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, deprese, poruchy potence a srdeční arytmie.

Jak můžeme ovlivnit toto onemocnění sami ? Důležitý je dostatek pohybu a udržení optimální tělesné váhy. Nepřejídat se ve večerních hodinách před spánkem. Vyvarovat se alkoholu a hypnotikům. Snažte se vyhnout usínání v poloze na zádech, usínejte na boku. Nekuřte. Dopřejte si dostatek odpočinku (spánková hygiena).

Diagnostika tohoto onemocnění není příliš složitá. Problémem je, že sami lékaři toto onemocnění podceňují a někdy se na něj vůbec nemyslí. Dříve bylo nutné pacienty posílat na specializované vyšetření do takzvaných spánkových laboratoří. Zde byl pacient hospitalizován, vyspal se pod kontrolou přístrojů a kamer. Dnes lze toto onemocnění poměrně dobře odhalit i ambulantně. Specializované ambulance pacientovi zapůjčí přístroj, se kterým se „vyspí“ v domácích podmínkách. Tento přístroj, který hlídá pacientův spánek, je veliký jako větší krabička od cigaret. Automaticky analyzuje dechové události, sleduje intenzitu chrápání a hodnotí tepovou frekvenci včetně saturace krve kyslíkem. V nejasných případech se provádí další vyšetření ve specializovaných centrech.

V léčbě se kromě úpravy a dodržování správné životosprávy uplatňují specielní metody. Mezi nejefektivnější metodu volby patří takzvané přetlakové dýchání (CPAP). Jde o přístroj, který zabezpečuje pomocí nosní masky kontinuální přetlak v dýchácích cestách. Tento přetlak potom zvyšuje napětí v nosohltanu a zabraňuje kolapsu jeho stěn. Pacient používá přístroj v domácím prostředí každou noc. Jinou možností jsou nejrůznější chirurgické korekce v oblasti nosohltanu a horních dýchacích cest ( plastika měkkého patra, odstranění mandlí apod.).

Pokud trpíte podobnými příznaky nebo máte pochybnosti, doporučujeme Vám vyhledat lékaře. Nově se Centrum pro choroby srdce a cév v Kroměříži zařadilo mezi pracoviště, které může nabídnout ambulantní diagnostiku tohoto onemocnění. Toto centrum má k dispozici speciální přístroj ApneaLink, který pomůže objektivně určit pacienta se zvýšeným rizikem obstrukční spánkové apnoe.

Informace z naší ordinace a světa sportovní medicíny