Genetický test sportovních dispozic

Podrobné informace o vyšetření

Ve spolupráci s firmou Genexone jsme pro Vás připravili nabídku genetického vyšetření sportovních dispozic. Genetika vám napoví, k jakému druhu sportu máte předpoklady. Váš sportovní rozvoj a fyzické možnosti jsou do značné míry podřízeny Vaší genetické výbavě. Tento test rychle, bezbolestně a relativně levně odhalí Vaše vytrvalostní nebo rychlostní dispozice.

Základem testu je vyšetření genu ACTN3. Tento gen je zodpovědný za tvorbu svalové bílkoviny zvané alfa-actinin-3. Tato bílkovina se podílí na schopnosti vytvářet silné a opakované svalové kontrakce.

Každý z nás má na DNA úrovni dvě kopie genu ACTN3, přičemž vždy jednu kopii dědí od každého z rodičů. V genu mohou být jemné rozdíly. Vědci našli v genu ACTN3 variantu, známou jako R577X, která mění způsob, jakým čte buňka instrukci genu ACTN3. Změna R577X způsobuje deficit svalové bílkoviny a v jeho důsledku jsou kontrakce svalových vláken sice pomalejší, ale za to vytrvalejší.Test samozřejmě nehodnotí další faktory významné pro rozvoj sportovce - tělesná konstituce, psychická odolnost, vůle, u kolektivních sportů kombinační schopnosti, rychlost myšlení, periferní vidění atd.

Výstupem tohoto testu je genotypové zařazení do jednoho ze tří možných sportovních typů:- Vytrvalostní . Sportovci s tímto genotypem častěji vynikají ve vytrvalostních disciplínách jako jsou běhy nad 1 km, plavání nad 400 m, triathlon.

- Všestranný. Sportovci s tímto genotypem se mohou věnovat sportům, které vyžadují jak rychlostní nebo silovou složku, tak i složku vytrvalostní. Jedná se zejména o fotbal, hokej, házenou, tenis, basketbal.

- Dynamický. (Sprinterský, silový ). Sportovci s tímto genotypem častěji vynikají v disciplínách jako jsou sprinterské běhy do vzdálenosti 800 metrů, plavání do 200 metrů, cyklistické závody na krátkých tratích, rugby, kulturistika, vzpírání.

Genetický test je prováděn z výtěru sliznice dutiny ústní, je tedy nebolestivý a velmi rychlý a jednoduchý na odběr materiálu. Cena jednoho testu je 1550,- Kč včetně DPH.

Na našem pracovišti zajistíme odběr a zaslání materiálu na vyšetření, klient obdrží výsledek analýzy písemně nebo emailem.

Kontaktní osobou pro tento typ vyšetření je MUDr. Dagmar Vlčková nebo MUDr. Robert Náplava, Ph.D.

Vybíráme z dalších vyšetření..

Sportovní prohlídka pro motoristické sporty
prohlídka dle lékařského řádu Autoklubu České republiky ( AČR ) Odkaz: ...

Vyšetření srdce ultrazvukem - Echokardiografie
Základní i specializované vyšetření sportovce lze rozšířit o vyšetření srdce ultrazvukem. Pomocí tohoto ...

Výskoková ergometrie
Jedná se o poměrně jednoduché a svým způsobem i zábavné vyšetření. Spočívá ve skákání na speciální ...

Potvrzení pro uchazeče o studium na VŠ
Zajištění preventivní prohlídky sportovním lékařem pro budoucí studenty vysokých škol se zaměřením na ...

Analýza těla
Co je to přístroj InBody? Jedná se o jeden z nejspolehlivějších přístrojů pro diagnostiku a analýzu ...